Türkiye Cumhuriyeti

Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

Başkonsolosluğumuz 1995 yılında hizmete açılmıştır. Taliban’ın kuzey bölgesini de işgale yönelmesi üzerine 1997 yılında hizmetlerine ara vermiştir. Afganistan’daki güvenlik ve istikrar ortamındaki nispi iyileşme sonucu 2002 yılında yeniden faaliyete açılan Başkonsolosluğumuz, o tarihten bu yana kesintisiz hizmet vermektedir.
 
Şevki Kiracı
Başkonsolos (MM)
29.11.1995-02.05.1996
Mehmet Samsar
Başkonsolos (MM)
01.10.1996-31.07.1997
Anıl Çiçek
Başkonsolos (MM)
23.01.2001-01.09.2004
Aydın Açıkel
Başkonsolos (MM)
20.02.2005-01.09.2007
Mehmet Özgün Arman
Başkonsolos (MM)
01.09.2007-01.09.2010
Barış Andiç
Başkonsolos (MM)
01.09.2010-15.09.2012
Güneş Yeşildağ
Başkonsolos (MM)
01.10.2012-31.10.2014