Türkiye Cumhuriyeti

Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk

Başkonsolosluğumuz 1995 yılından bu yana Belh Vilayeti’nin merkezi olan Mezar-ı Şerif’te faaliyet göstermekte olup, idari yönden Kabil Büyükelçiliğimize bağlıdır.

Kabil Büyükelçiliğimizle Başkonsolosluğumuz arasında vilayet bazında görev paylaşımı bulunmaktadır. Buna göre, Başkonsolosluğumuz görev bölgesi Afganistan’ın kuzeyinde yer alan on bir vilayeti (Herat, Badgis, Faryab, Cevizcan, Sar-ı Pul, Belh, Semengan, Kunduz, Bağlan, Takhar ve Badahşan) kapsamaktadır.

Başkonsolosluğumuz, görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımıza pasaport, askerlik, noterlik ve nüfus işlemleri başta olmak üzere konsolosluk hizmetlerini sunmaktadır. Türkiye’ye çeşitli amaçlarla gitmek isteyen yabancılara bu amaçlara uygun vize ita edilmesi de görevlerimiz arasındadır.

Görev bölgemizde yer alan vilayetlerde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı marifetiyle sürdürülen imar ve kalkınma faaliyetlerinin takibi ve eşgüdümü de, keza Başkonsolosluğumuz tarafından yerine getirilen görevler arasındadır.