Türkiye Cumhuriyeti

Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Kıymetli vatandaşlarım,

Sayfamızı ziyaret eden sevgili misafirler,

Kökleri çok derinlere giden tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu dost ve kardeş ülke Afganistan İslam Cumhuriyeti’nde görev yapmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığımı özellikle belirtmek istiyorum.

Başkonsolosluğumuzun görev bölgesi Afganistan’ın kuzeyindeki Herat, Badgis, Faryab, Cevizcan, Sar-ı Pul, Belh, Samangan, Kunduz, Baglan, Takhar ve Badakşan vilayetlerini kapsamaktadır.  Bir başka ifadeyle, Afganistan’ın Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin Halk Cumhuriyeti ile olan sınırlarının tamamı ile İran’la olan sınırının bir bölümündeki toprakları görev bölgemizi oluşturmaktadır. Türkmenistan ile Afganistan arasındaki Akina sınır kapısı, Özbekistan ile Afganistan arasındaki Hayratan sınır kapısı ve Tacikistan ile Afganistan arasındaki  Şerhan Bandar sınır kapısı özellikle ticaret bakımından işlek kapılar olup, bunlardan Akina sınır kapısının ülkemiz ile Afganistan arasındaki karayolu taşımacılığı bakımından  ayrı önemi bulunmaktadır.   

Başkonsolosluğumuzun yerleşik bulunduğu, Belh vilayetinin merkezi Mezar-ı Şerif kenti Afganistan’ın üçüncü büyük şehridir.  Türk Hava Yollarının 20 Kasım 2013 tarihinde başlattığı tarifeli Mezar-ı Şerif / İstanbul seferleri Mezar-ı Şerif’i ülkemiz üzerinden dünyayla irtibatlandırmış olup, kentin canlanmasına katkıda bulunmaktadır.  THY’nin kısa bir süre önce başlattığı kargo taşımacılığının ticari ilişkilerimizin gelişimine  ilave katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Öte yandan, Başkonsolosluğumuzun bulunduğu Belh vilayetinin Mevlana Celaleddin Belhi (Rumi) ve babası Muhammed Bahaeddin Veled’in diyarı olduğunu söylememe gerek yok.

Görev bölgemiz, Afganistan ile ülkemiz arasında sanayi ve ticaret alanındaki ilişkilerin gelişmesine yönelik önemli potansiyel içermekte olup, iş dünyamız mensuplarının ilgisini beklemektedir.

Vatandaşlarımızın hizmetinde olduğumuzu ve her konuda bizimle temas etmekten çekinmemelerini belirteyim.

Tüm vatandaşlarımızı ve sayfamızı ziyaret eden misafirlerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, şahsım ve tüm mesai arkadaşlarım adına en iyi dileklerimizi sunuyorum.

Mustafa Erdeviren

Başkonsolos